یررسی آفات و امراض مرکبات در شهرستان دزفول و مبارزه با آن

یررسی آفات و امراض مرکبات در شهرستان دزفول و مبارزه با آن

تعداد صفحات: 21

نوع فایل: word

دسته بندی: -

قیمت: 1500 تومان

تعداد نمایش: 998 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 19 آگوست 2017

به روز رسانی در: 19 آگوست 2017

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

یررسی آفات و امراض مرکبات در شهرستان دزفول و مبارزه با آن
فرمت فایل: ورد –Word و قابل ویرایش
تعداد صفحات: 21

چکیده :
دزفول بدلیل وضعیت جغرافیایی ، ارتفاع از سطح دریا و شرایط آب و هوایی مناسب ، زمستانهای معتدل ، تابستانهای نسبتاً گرم ، بافت خاک و فرهنگ کشاورزی (باغداری ) بالا و شبکه آبیاری پیشرفته از جمله محدود مناطق مستعد پرورش مرکبات در استان خوزستان بشمار رفته و هر ساله بالغ بر 54824 تن مرکبات در این شهرستان تولید می شود که حدود 43982 تن آن به تولید پرتقال اختصاص دارد.
تولید مرکبات در این شهرستان حدوداً از سال 1332 با ورود قلمه از کشورهای اروپایی به این شهرستان شروع شده و هم اکنون حدود 4057 هکتار سطح زیر کشت مرکبات می باشد .
پس با توجه به استعدادهای بالقوه این شهرستان و تعداد کشاورزان و باغدارانی که در این بخش مشغول بوده و امرار معاش آنها وابسته به باغداری می باشد و با توجه به اینکه هرساله بدلیل وجود بیماری ها و آفات مختلف زیانهای بسیاری بر عملکرد باغداران وارد می آید ، بر آن شدیم تا با تهیه این نشریه با عنوان « آفات و امراض مرکبات در شهرستان دزفول و مبارزه با آن » که حاصل تحقیقات بعمل آمده از سوی متخصصان و محققان امر می باشد ، باعث شناخت بیشتر و بهتر شما باغداران محترم از امراض و آفات عمده شهرستان شویم .

از جمله این آفات می توان به شپشک استرالیایی ، کنه ، بیماریهای مانند : استابورن ، اگزوکورتیس ، زوال تدریجی ، پوسیدگی طوقه فیتوفترایی و …. اشارهنمود .

نشریه حاضر از طریق مطالعات کتابخانه ای ، تحقیقات میدانی و پرسشگری جمع آوری و تدوین شده است . با این امید که مورد توجه و استفاده شما قرار گیرد .

مقدمه :
شهرستان دزفول بدلیل دارا بودن اقلیم مناسب و موقعیت جغرافیایی یکی از مناسب ترین نقاط برای کشت و پرورش انواع مختلف مرکبات در فصول مختلف سال می باشد. مرکبات از منابع مهم و تأمین کننده بخش عمده ای از ویتامین ها ، املاح معدنی ، کربوهیدرات ها و سایر عناصر مورد نیاز بدن انسان بوده و نقش مهمی در تأمین سلامت جامعه ایفا می نمایند. عرضه مداوم این محصولات بصورت تازه و فرآوری شده در بازار نشان دهنده اهمیت بسیار فراوان اقتصادی این گروه از محصولات کشاورزی است .
مرکبات با سطح زیر کاشت 4057 هکتار و عملکرد 13513 تن در سال در منطقه دزفول و بالغ بر 13783 تن پرتقال در سطح منطقه دزفول جزء عمده ترین مناطق تولید مرکبات در کشور می باشد . لذا با توجه به اهمیت این بخش از محصولات زراعی ، انجام تحقیقات در زمینه محدودیت های تولید و مهم تر از آن بکارگیری نتایج حاصل از آن در امر تولید بسیار حائز اهمیت است .
قطعاً کاربرد دست آوردهای عملی در جهت بر طرف ساختن مشکلات تولید خواهر توانست علاوه بر افزایش کمی و کیفی محصول مرکبات ، در ارتقاء سطح سلامت جامعه نیز مؤثر باشد . امید است مطالب حاضر مورد استفاده شما باغداران محترم قرار گرفته و گامی مؤثر در راه تولید محصولی سالم و عاری از آلودگی برداشته شود .
هدف از تألیف این نشریه ، در اختیار قرار دادن نتایج حاصله از تحقیقات موجود در زمینه کنترل آفات و امراض مهم مرکبات مانند کنه ، شپشک استرالیایی ،تریستزا ، استابورن و ….. میباشدکههرسالهزیانهایاقتصادیقابلتوجهیبهتولیدمرکباتشهرستانواردآوردهوباعثکاهش کمی و کیفی این محصول مهم می شود . بامید اینکه با همکاری شما باغداران محترم گامی مؤثر در افزایش درآمد و نیز سلامت محصول تولیدی و بازار پسندی آنها برداشته شود .
باغدار گرامی ، از میان گونه های مختلف آفات و بیماریها ی مضری که در سطح منطق دزفول پراکنده می باشند که خسارتشاتان بر روی مرکبات از نظر اقتصادی حائز اهمیت است در این نشریه به مهمترین آنها اشاره می شود که شامل آفاتی همچون: کنه زرد شرقی مرکبات، شپشک آرد آلود جنوب و مبارزه طبیعی آن ( کفشدوزک استرالیایی ) ، و بیماریهایی از قبیل : گموز مرکبات ، آتترا کنوز مرکبات ، بیماریهای ویروسی تریستزا،رایلوپردیاکاچسیا، استابورن ، اکزو کورتیس ، پسوردها ، کریتساکورتیس ، سبز خشک شدن ساقه ، غاتد ریشه مرکبات اشاره می شود و در آخر به علف های هرز شایع در باغات و مهمترین علف کش ها اشاره می شود که امید است مورد استفاده شما قرار گیرد .