قطعه بندی تصاویر رنگی با استفاده از سیستمهای فازی

قطعه بندی تصاویر رنگی با استفاده از سیستمهای فازی

تعداد صفحات: 34

نوع فایل: doc

دسته بندی: -

قیمت: 2000 تومان

تعداد نمایش: 717 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 28 آگوست 2017

به روز رسانی در: 28 آگوست 2017

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

قطعه بندی تصاویر رنگی با استفاده از سیستمهای فازی
فرمت فایل: ورد – Word و قابل ویرایش
تعداد صفحات: 34

(مقاله و پیاده سازی)
Color Image Segmentation
CLPSO based Fuzzy Color Image Segmentation

چکیده:
در این پروژه قصد داریم روش جدیدی جهت قطعه بندی تصاویر رنگی بااستفاده از سیستمهای فازی معرفی نماییم.به عبارتی دیگر در تصاویر رنگی ، نواحی مشابه از لحاظ رنگ را جدا کرده و تصویررا به قطعات مشابه تقسیم می نماییم. با توجه به این که به طور معمول تصاویر رنگی در فضای RGB ذخیره می شوند وسیستم FIS ما به پارامترهای فضای HSL نیاز دارد لذا در ابتدا تصاویر ورودی را به فضای موردنظر برده سپس هر پیکسل از تصویر را به سیستم FIS می دهیم تا رنگ پیکسل موردنظر را تشخیص دهد ودر انتها پیکسلهایی که از لحاظ رنگ مشابه بودند رابه صورت جداگانه نمایش می دهیم.
در این پروژه علاوه بر پیاده سازی روش مقاله مورد نظر، کمی تغییرات در نحوه پیاده سازی ایجاد نمودیم که باعث افزایش سرعت تشخیص شد.و آن استفاده از روابط موجود بین همسایگان یک پیکسل می باشد که توضیحات کامل آن در قسمت شبیه سازی آورده شده است.

مقدمه:
قطعه بندی عملیاتی جهت تقسیم بندی تصویر به نواحی یکنواخت می باشد. بنابراین قطعه بندی عملیاتی مقدماتی جهت تشخیص اشیا موجود در تصویر است. هدف از این پروژه دسته بندی تصاویر رنگی به کمک روش فازی می باشد. هر شی یک رنگ منحصر به فرد دارد. هدف تشخیص هر شی بر اساس رنگ آن است.

کاربردها :
قطعه بندی تصویر از مسائل مهم در زمینه های مختلف پردازش می باشد که از جمله کاربردهای می توان به موارد زیر اشاره نمود :
• کاربرد در پزشکی
• تشخیص محتوای سایت ها
• تشخیص پوست در تصاویر
• فیلتر کردن سایت های غیر اخلا قی

روشها :
برای پیاده سازی، روشهای متفاوتی ارائه شده است که از جمله آنها می توان support vector machines ، روشهای هیستوگرام وروشهای فازی را نام برد.
در روشهای هیستوگرام سگمنت بندی براساس شباهت رنگ انجام می گیرد ودر بعضی الگوریتم ها بر اساس ناحیه ،سگمنت بندی انجام می گیرد.

تکنیک های قطعه بندی تصاویر با استفاده از رنگ را می توان در پنچ دسته گنجاند :
• قطعه بندی بر اساس پیکسل [2]
• قطعه بندی براساس تشخیص لبه [5][4]
• قطعه بندی ترکیبی براساس لبه وناحیه [6]
• قطعه بندی بر اساس خوشه بندی [10][9][8][7]

قطعه بندی تصاویر رنگی بااستفاده از دسته بندی فازی یکی از روشهای قطعه بندی بر اساس پیکسل می باشد. به این ترتیب که سیستم فازی مشخص می کند هر پیکسل به کدام دسته رنگ تعلق دارد .بنابراین هدف ایجاد یک سیستم فازی است که بتواند رنگهای بیشتری را دسته بندی نماید.
برای این کار نیاز به یک فرد خبره است که با توجه به داه های آموزشی ، قوانین و توابع راتنظیم نماید که امری وقت گیر می باشد .لذا نیاز به یک روش اتوماتیک است که باتوجه به داده های آموزشی قوانین وتوابع عضویت فازی را ایجاد نماید .روشهای زیادی برای این منظور ابداع شده است که از جمله تقسیم کردن فضای وردیهای سیستم فازی می باشد.