بررسی دانش فنی کاربرد فولاد تنگستن

بررسی دانش فنی کاربرد فولاد تنگستن

تعداد صفحات: 30

نوع فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 4500 تومان

تعداد نمایش: 1100 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 16 اکتبر 2017

به روز رسانی در: 16 اکتبر 2017

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

بررسی دانش فنی کاربرد فولاد تنگستن

در دنیای کنونی برای توانایی رقابت در تولید قطعه که در نهایت یک دستگاه و یک ابزار را ایجاد می‌کند بایستی به ابزار خاص تولید مجهز شد، این ابزار باید به موارد زیر پاسخ دهند.
1. سرعت بالای تولید
2. یکنواختی تولید
3. برخورداری از دامنه تغییرات ابعادی یکنواخت (مطابق با نقشه)
4. ضایعات صفر
5. حداقل زمان تعمیرات ابزار تولید (قالب)
6. قیمت پایین تمام شده قطعه

مقدمه
جوامعی که در حال رشد هستند در زمینه تولید قطعه و ساخت ابزار تولید (قالب) معمولاً از روش‌های قدیمی طراحی و ساخت قالب و تولید قطعه استفاده می‌کنند. به این صورت که در طراحی و ساخت قالب، از قالب‌های تک ضرب استفاده می‏شود، به‌طوری که در تولید قطعه از چندین دست قالب استفاده می‌شود. همچنین برای ساخت از فولادهای معمولی و رایج قالب‌سازی و برای تولید از پرس‌های معمولی استفاده می‌کنند.
این موارد، باعث افزایش قیمت قطعه می‌شود، بنابراین باید به سمت روش‌های خاصی برای طراحی و ساخت قالب و تولید قطعه رفت.
در این پروژه، تحقیقی 10 ساله بر روی 150 عدد قالب فلزی برش و خم پروگرسیو (مرحله‌ای) با تیراژ 4 2 میلیون ضرب و 850 قالب فرم و کشش با تیراژ 1.800.000 و 800.000 ضرب قطعه انجام شده که مقایسه‌ای بین فولاد تنگستن کارباید و فولادهای معمول و رایج در قالب‌سازی انجام شده است. همچنین با تحقیقات خاص علمی و کاربردی نشان داده شده است که چرا، چگونه و به چه صورت بایستی از فولاد تنگستن کارباید در ساخت قالب‌های فلزی استفاده کرد.
در این پروژه با محاسباتی که انجام شده، مشخص می‌شود که در صورت استفاده از فولاد تنگستن کارباید (در عین حال که نسبت به فولادهای رایج در قالب‌سازی گرانتر است) چه مقدار هزینه را در نهایت کاهش داده و می‌توان قیمت تمام شده قطعه را پایین آورد.
نتایج این پروژه عبارتند از:
1. تدوین دانش فنی به علت استفاده از فولاد تنگستن کارباید به جای فولادهای رایج در قالب‌سازی
2. کاهش خروج ارز از کشور برای وارد کردن بیش از حد فولادهای ابزار سرد کار رایج در قالب‌سازی
3. کاهش هزینه تعمیرات قالب، توقف تولید، افزایش تیراژ تولید قطعه در عمر مفید قالب و در نهایت کاهش هزینه تمام شده قطعه
4. بعلت یکنواختی تولید قطعه، داشتن ظاهری مناسب (از نظر نداشتن خش و اعوجاج و لهیدگی) و قیمت پایین قطعه، قابلیت رقابت در بازار جهانی تولید قطعه فراهم می‌شود.
لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات ثبت شده از نظر آمار ارائه شده و تصاویر قالب‌هایی که بر روی آنها، عملیات تحقیق انجام شده است به طور مستند وجود دارد و در این پروژه، چکیده آنها ارائه شده است. در صورت نیاز می‌توان تمامی مستندات را ارائه کرد.

بررسی فولادهای رایج در قالب‌سازی
1. فولادهای ابزار سرد کار
2. فولاد تنگستن کارباید

کاربید تنگستن به صورت M6C در فولادها وجود دارد که پایه فلزی کارباید (M) می‌تواند یک تا چند عنصر باشد و معمولاً در مورد تنگستن به صورت Fe3W3) C) ایجاد می‌شود. در نظرسنجی این ترکیب در کاربایدها در حد متوسط بوده و سخت‌ترین کارباید مربوط به کارباید وانادیم به صورت VC می‌باشد که در این پروژه از این نوع تنگستن کارباید برای پایه تحقیقاتی و طراحی استفاده شده است.
عملیات انجام شده در قالب‌ها به دو حالت برش و فرم‌دهی تقسیم می‌شوند.
در طی 10 سال طراحی و ساخت قالب از سال 73 لغایت 83 بر روی قالب‌هایی که دارای تیراژ بالایی هستند با استفاده از روش انتخاب مواد، طراحی، ساخت و تولید شده‏‌اند و بر روی اطلاعات به دست آمده از تولید، متالورژی و طراحی، تحلیل‌هایی صورت گرفته است که می‌تواند راهکارهای بسیار عالی و مناسب در اختیار طراحان و سازندگان قالب‌های فلزی قرار دهد.

روش‌های مورد استفاده عبارتند از:
1. استفاده از فولادهای رایج در صنعت با روش‌های متداول عملیات حرارتی
2. استفاده از قطعات استاندارد HSS (تیغچه) و پوشش تنگستن کارباید
3. استفاده از بلوک‌های یکدست و خالص تنگستن کارباید (کارباید وانادیم)
در قالب‌های برش باید به دو پارامتر اساسی توجه داشت که عبارتند از: سختی و مقاومت به سایش و خوردگی. در فولادهای معمولی از قبیل 2080 یا 2436 (فولادهای ابزار سرد کار) که دارای کربن و CR بالایی هستند براساس تجربه، آزمایش، آمار و ارقام، معایبی مشاهده شده است.