آشنایی با آلاینده های محیط زیست و آرسنیک

آشنایی با آلاینده های محیط زیست و آرسنیک

تعداد صفحات: 13

نوع فایل: doc

دسته بندی: -

قیمت: 1500 تومان

تعداد نمایش: 934 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 17 سپتامبر 2017

به روز رسانی در: 17 سپتامبر 2017

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

آشنایی با آلاینده های محیط زیست و آرسنیک
فرمت فایل: ورد –Word و قابل ویرایش
تعداد صفحات: 13

آرسنیک Arsenic
فلزی است خاکستری رنگ و متبلور عدداتمی آن 33 جرم اتمی92/47گرم نقطه ذوب718 درجه سانتیگراد و خواص شیمیایی آن شبیه فسفر است.چهار ظرفیت 3_صفر_+3_+5 می تواند داشته باشد.
میزان تولید جهانی آرسنیک حدود یکصد هزار تن در سال است که به شکل تری اکسیدآرسنیک استفاده می شودوبخشی نیز در تولید آلیاژسربومس استفاده میشود.بیشتر از 80% تری اکسید آرسنیک در کشاورزی به عنوان حشره کش علف کش قارچ کش جلبک کش و شستشوی گوسفند و مواد محافظ پشم و رنگرزی و ریشه کن کردن کرم نواری درگوسفند و گاو استفاده میشود.
آرسنیک به طور طبیعی به صورت سولفیدوسولفیدهای مرکب از آهن نیکل و کبالت یافت میشود.آرسنیک در اکوسیستم های آبی از منابع کشاورزی مانند علف کشهایآلی ویا از طریق سخت های فسیلی و صنعتی ناشی میشود.
عمده ترین ترکیبات معدنی شامل تری اکسید و آرسنات های کلسیم مسسرب سدیم و پتاسیم است که اکثرا به عنوان حشره کش آفت کش وجلبک کش استفاده شده است. تری اکسید آرسنیک در خاک های کم حاصل آرسنیت سدیم برای کنترل علف های هرز آرسنات کلسیم درمزارع تنباکوو کتان برای از بین بردن شپشک پنبه و دیگر حشراتاستفاده میشود. آرسنات سرب برای کنترل آفت حشرات در درختان میوه به کار می رود.
نیمه عمر بیولوژیک آرسنیت 30 ساعت و آرسنات 1/2 روز می باشد.سمیت آرسنیت بیشتر از آرسنات است. مهم ترین ترکیبات آرسنیک درمحیط های آبی به ترتیب فراوانی مونومتیل آرسنیک آرسنیک (III) وآرسنیت (V) و دی متیل آرسنیک می باشند. آرسنیک می تواند از طریق آ ب غذا ومتابولیسم سایر موارد جذب شود.

آرسنیک در محیط زیست محیط
ترکیبات آرسنیک به صورت گسترده ای در طبیعت پراکنده هستند.آرسنیت 3 ظرفیتی به عنوان محصول جانبی ذوب مس سرب و نیکلتولید میشود.ترکیبات دی متیل آرسنیک اغلب در محیط های آبییافت می شودو بیشتر در بدن ماهی ها تجمع مییابد.میانگین آرسنیک روزانه جذب شده از تمام غذاها 30 میلی گرم تخمین زده می شود که با مصرف بالای ماهی لابسترودیگر غذاهای دریایی این مقدار افزایش مییابد.

اثر آرسنیک بر انسان
سمیت آرسنیک به خواص فیزیکی و شیمیایی ترکیبات راههای ورود به بدن مقدار مصرف آن مدت زمان در معرض قرارگیری و مقادیرآن دررژیم غذایی و سن بستگی دارد. سمیت مواد معدنی آرسنیک بیش از ترکیبات آلی آن است و ترکیبات معدنی سه ظرفیتی از ترکیبات آلی پنج ظرفیتی خطرناک تر هستند. برخی از اثرات آرسنیک بر انسان به طور خلاصه در زیر آمده است.
*اثرات تنفسی : بروز اختلالات تنفسی همچون برونشیت لارنژیت وتورم غشاء مخاطی در اثر تنفس بخار آرسنیک .
* اثرات قلبی عروقی: اثرات مزمن آرسنیک سبب تغییرو بی نظمی و از کار افتادن قلب می شود.اگرانسان در معرض آرسنیک به مقدار کم قرار گیرد به بیماری آرسنیکوزیسیا تخریب سیستم عروقی مبتلا میشود.
*اثرات روده ای معده ای: با استنشاق بخار آرسنیک افراد دچار تهوع استفراغ و اسهال می شوند.جذب روده ای حداقل در انسان 80 75 درصد و عمدتا در اثر مصرف غذاهای دریایی و ماهی است.