تشبیه در اشعار ابوالحسن شهید بن حسین جهودانکی بلخی

تشبیه در اشعار ابوالحسن شهید بن حسین جهودانکی بلخی

تعداد صفحات: 10

نوع فایل: docx

دسته بندی: -

قیمت: 3000 تومان

تعداد نمایش: 1633 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 18 دسامبر 2016

به روز رسانی در: 18 دسامبر 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

چکیده مطالب :
مقاله ی حاضر به بررسی تشبیه و طبقه بندی انواع آن در اشعار ابوالحسن شهید بن حسین جهودانکی بلخی می پردازد. نمایاندن ارزش ادبی و هنری هر اثر منوط به زیبایی شناسی آن است؛ تشبیه علاوه بر اینکه از ارکان مهم واساسی علم بیان محسوب می شود؛ بررسی وتحلیل انواع آن از نظر ساختار و محتوا می تواند بیانگر سبک وزبان خاص شاعر نیز باشد. از این روی بررسی ابوالحسن بلخی، از منظر کاربرد تشبیه می تواند راهگشایی برای علاقه مندان به آثار ادبی جهت فهم بهتر شعر وزیبایی های شعری ایشان باشد.

مقدمه
تشبیه، در علم بیان مانند کردن چیزی است به چیزی دیگر. تشبیه مانندگی مبتنی بر کذب است یا با اغراق همراه است؛ یعنی باید دو چیز را که در واقع به یک‌دیگر شبیه نیستند و یا لااقل شباهتی آشکارا ندارند، را به هم ماننده کنیم. در تشبیه، نویسنده یا شاعر شباهتی را ادعا و برقرار یا آشکار می‌کند؛ بنابراین، جمله‌ای که تمام ارکان تشبیه را داشته باشد اما مبتنی بر صدق باشد- چون مخیل نیست، تشبیه نیز به حساب نمی‌آید.
در این مقاله با استفاده از اطلاعاتی که از تحلیل دقیق وکامل تشبیهات در دیوان سعید خان به دست می آید، بسامد کاربرد تشبیه در شعر شاعر مشخص خواهد شد تا گرایش شاعر به این تمهید هنری و نقش آن در وجهه ی ادبی سخن او آشکار گردد.
تشبیه:
تشبيه يکي از ترفندهاي ادبي است که ناشناخته مانده است. با آنکه دانشمندان و علماي بلاغت از گذشته تا حال به زبان هاي يوناني، عربي، فارسي و انگليسي آن را تعريف کرده اند امّا تعريف ها درست نمي نمايد و شامل تشبيهات فاقد زيبايي هم مي شود حال آن که صور خيال و ترفندهاي ادبي، زيبايي آفرين هستند. در اين گفتار به بررسي تشبيهات زيبا، تشبيهات فاقد زيبايي و کشف عامل زيبايي آفريني در تشبيه مي پردازيم.

فهرست:
مقدمه
تشبیه چیست
زندگی نامه شهید بلخی:
غزل شهيد بلخی
نمونه اشعار
درگذشت
اثار
نتیجه گیری
منابع

پاسخ دهید