تاثیرپذیری معماری اسلامی از معماری غرب

تاثیرپذیری معماری اسلامی از معماری غرب

تعداد صفحات: 20

نوع فایل: word

دسته بندی: -

قیمت: 3500 تومان

تعداد نمایش: 845 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 7 آگوست 2017

به روز رسانی در: 7 آگوست 2017

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

تاثیرپذیری معماری اسلامی از معماری غرب
مقدمه
تأثیر معماری اروپا بر معماری اسلامی، در سده‌ی گذشته ابتدا در ساختمان‌های سلطنتی و اعیانی، سپس بناهای عمومی و سرآخر معماری مسکونی خودش را نشان داد. اتفاقا جالب است که در زبان بسیاری از مورخان به معماری کارت پستالی معروف شد. این اصطلاح کارت پستالی بودن در ابتدا نه به قصد ریشخند کردن و یا ناچیز شمردن این معماری به کار می‌رفت، بلکه اصطلاحی بود که از درون خود این معماری و نحوه‌ی اجرای آن زاییده شده بود؛ گرچه بعدها به عنوان صفتی کمابیش منفی مورد استفاده قرار گرفت.
«کارت پستالی» بودن این معماری از آن جهت بود که در اغلب اوقات، یعنی زمانی که هنوز دانشکده‌ی معماری در ایران تأسیس نشده بود و تعداد معماران تحصیل‌کرده‌ی «فرنگ» هم ناچیز بود و مجلات و ژورنال‌های ساختمان به ایران نمی‌رسید، آن‌چه که خیلی سریع و بی‌واسطه، تصویری از معماری «فرنگی» را به ایران انتقال می‌داد، کارت‌ها و کارت پستال‌ها و عکس‌هایی بود که از فرنگ می‌رسید یا شاه و شازده‌ای آن را با خود به‌عنوان سوغات می‌آورد. این تصاویر دو بعدی خیلی وقت‌ها اساس سفارش طرح یک ساختمان به معمار می‌شد.
وام‌گیری از معماری کلاسیک
به این ترتیب تعدادی از عناصر معماری وارد معماری ایرانی شد و در ترکیب با همان معماری به اصطلاح سنتی به کار رفت. بخشی از این عناصر وام گرفته شده از معماری کلاسیک و نئوکلاسیک اروپا بود و بخش دیگری هم تحت تأثیر معماری مدرن قرار داشت.
باغ فردوس، شمیران
به عنوان مثال می‌توان به ظهور عنصری مانند سنتوری اشاره کرد. سنتوری به پیشانی مثلثی شکل ورودی بناها گفته می‌شود که در یونان باستان محل قرار گرفتن نقش برجسته و کتیبه بوده و بعد به صورت گسترده در معماری رمی نیز مورد استفاده قرار گرفته است . این فرم تداوم و کاربرد خود را در معماری همچنان حفظ کرد تا این‌که سرانجام به معماری ایرانی نیز وارد شد. در دوران قاجار در تعداد زیادی از ساختمان‌ها از سنتوری استفاده می‌شد؛ مثل عمارت باغ فردوس شمیران.

فهرست مطالب
مقدمه 2
وام‌گیری از معماری کلاسیک 2
باغ فردوس، شمیران 2
یک سرستون به شیوه‌ی کرینتی 2
پله سرسرای ورودی در خانه‌ی قوام السطنه، موزه‌ی آبگینه فعلی، تهران 2
شمس‌العماره، ارگ حکومتی، تهران 2
کلیسا های تهران، تلفیقی از معماری کهن ایرانی و اروپایی 2
نفوذ معماری نئوکلاسیک اروپا به ایران: 2
بررسی دو نمونه از ابنیه دارالخلافه ناصری در تهران : 2
عمارت شمس العماره 2
منبع الهام شمس العماره 2
نوع مصالح و سازه 2
عناصر تشکیل دهنده ساختمان 2
شکل کالبدی 2
سبک ساختمان: 2
کاخ ملیجک 2
منبع الهام کاخ ملیجک: 2
نوع سازه و مصالح 2 2
عناصر تشکیل دهنده ساختمان 2
تزئینات 2 2
شکل کالبدی 2 2
سبک ساختمان : 2 2
نتیجه گیری: 2
فهرست منابع : 2