آشنایی با سیستم عامل یونیکس و ساختار و ویژگیها

آشنایی با سیستم عامل یونیکس و ساختار و ویژگیها

تعداد صفحات: 7

نوع فایل: zip

دسته بندی:

قیمت: 1500 تومان

تعداد نمایش: 637 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 23 آگوست 2017

به روز رسانی در: 23 آگوست 2017

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

آشنایی با سیستم عامل یونیکس و ساختار و ویژگیها
فرمت فایل: ورد –Word و قابل ویرایش
تعداد صفحات: 17

پیش گفتار
سرگذشت یونیکس
ویژگیهای سیستم عامل یونیکس
ساختار سیستم عامل یونیکس
فایلهای سیستم عامل یونیکس
فرمان های سیستم عامل یونیکس

سیستم عامل یونیکس با سایر سیستم عاملهای دیگر تا اندازه ای متفاوت می باشد زیرا در اصل این سیستم برای برنامه نویسی تهیه گشته است.
و ازیک سو چگونگی تولد و رشد سیستم عامل یونیکس با دیگر سیتم های عامل متفاوت است . آمدن این سیستم عامل به جهان تکنو لوﮋی از سمت جهان بازرگانی (تجارت) نبوده است واین خود دلیلی است برای همه گیرشدنش .
البته این سیستم عامل نوشته نشده است بلکه در پاسخ به نیازهای برنامه نویسی در پروژه های خاص بتدریج تکامل یافت وتا به امروز نیز به این سیر تکاملی ادامه داده است .
ما در این نوشته با سرگذشت و ساختار وفرمانهای سیستم عامل یونیکس آشنا خواهیم شد.

unix نام سیستم عاملی است که نخستین بار توسط یک گروه تحقیقاتی در آزمایشگاههایbell متعلق به شرکت AT&T طراحی وایجاد گردید .این سیستم عامل نخست برروی چند مینی کامپیوتر ساخت شرکت DEC نصب شده وبتدریج با توسعه آن بر روی دیگر کامپیوترها عرضه وارائه گردید.
در سال 1969 در آزمایشگاهAT&T کن تامپسون بخاطر مسائل کامپیوترها ومنابعی که در دست داشت . پروژه Multics را متوقف کرد وکار روی ماشینPDP 7 را شروع کرد وبرای این ماشینیک فایل سیستمیک مفسر فرمان و چند برنامه مفید دیگر طراحی نمود .
اما در سال 1970 کن تامپسون و دنیس ریچی زبان B را طراحی کرده و unix را به این زبان دوباره نویسی کردند . وروی ماشینPDP 11 آزمایش نمودند .
سال 1973 دنیس ریچی زبان B را دوباره نویسی کرده و آن را زبان C نامید و unix را دوباره به این زبان نوشت .
سال 1975 برای نخستین بار نسخه ای از یونیکس (نسخه 6 ) در دسترس همه گان قرار گرفت . و در سال 1978نسخه هفتم آن به بازار عرضه گردید.
بین سال های 1980 1979 در دانشگاه برکلی کالیفرنیا فعالیت زیادی روییونیکس انجام و برنامه های مفید فروانی برای این سیستم عامل تهیه شد . بخصوص نرم افزار مربوط به شبکه در این دانشگاه نوشته شد. نسخه هایی از یونیکس که دراین دانشگاه نوشته شدند به نام bsd معرفی گردیدند.
1981 اتحادیه جهانی /usr/group تشکیل و کمپانیsco با همکاری شرکت مایکروسافت نسخه xenix را تولید کرد.
در سال 1982 سیستم سوم از نسخه یونیکس نوشته شد (کند ترین نسخه یونیکس )
1983سیستمV (system v ) نوشته شد که 30 درصد از نسخه پیشین تندتر بود.
درسال 1985 سیستمv.2 (system v relase 2) نوشته شد.
ودرسال 1986 سیستمv3 (system v relase 3) به بازار عرضه گردید.
و پس از سال 1986 هر ساله برامکانات این سیستم عامل و همچنین بر کاربران آن افزوده شده است چنانچه که امروزه کاربران یونیکس را در سراسر جهان بین 10 تا 20 میلیون نفر برآورد می کنند.